Missa Pacis

autor: admin dnia 24 października 2010

„MISSA PACIS”

MARCIN WAWRZYNOWICZ SEXTET

& PIOTR BARON

Missa Pacis

3 Zdjęcia


Missa Pacis (Jazzowa Msza Pokoju) – projekt artystyczny,

mający na celu szerzenie idei pokoju i miłości

Jana Pawła II

„MISSA PACIS„ (Msza Pokoju) jest niezwykłym i pierwszym w Polsce połączeniem klasycznej formy muzycznej jaką jest Msza z liturgicznymi śpiewami w języku łacińskim, rozważaniami Jana Pawła II na temat pokoju oraz muzyką o zabarwieniu jazzowym.

Dziewięcioczęściowy utwór (Introitu & Kyrie, Modlitwa o pokój, Gloria, Homilia, Credo, Sanctus – Benedictus, Pater Noster, Offerte Vobis Pacem, Agnus Dei – Comunio) jest bez wątpienia syntezą sztuk. Łączy w sobie bowiem artystów z dziedzin muzyki, aktorstwa oraz sztuk plastycznych. Narrator przytacza najważniejsze przemówienia największego z Polaków związane z tematyką pokoju, które kierowane są przez Ojca Świętego do różnych grup społecznych. Muzyka wykonywana przez combo jazzowe (instrumenty klawiszowe, kontrabas, instrumenty perkusyjne, saksofon, śpiew) pełni funkcję nośnika słów Jana Pawła II i staje się gruntem dla przemyśleń. Bardzo ważnym elementem projektu jest również scenografia składająca się z projektów witraży artysty plastyka Wernera Lubosa, która połączona z wizualizacjami oraz grą świateł tworzy podłoże do jak najgłębszego odbioru słowa i muzyki. Całość zatem staje się swoistego rodzaju spektaklem, który na długo pozostaje w pamięci.

Przesłaniem „Missa Pacis” jest szerzenie pokoju, tak potrzebnego współczesnemu światu. Ponad to, projekt ten ma na celu propagowanie idei miłości Jana Pawła II oraz muzyki jazzowej szerokiemu gronu słuchaczy.

Sukcesem zakończyły się koncerty przedpremierowe w parafii św. Wawrzyńca w Wołowie oraz we Wrocławiu, który miał miejsce podczas cyklu koncertów „WIECZORY TUMSKIE” i został objęty patronatem przez ks. arcybiskupa Metropolitę Wrocławskiego, prof. Mariana Gołębiewskiego. Kolejne koncerty odbywały się m.in. w Zielonej Górze, Toruniu, Warszawie, Chorzowie i Krakowie. Koncert połączony z premierą płyty (na której gościnnie wystąpił m.in. Łukasz Golec) odbył się w październiku 2009 roku w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

MARCIN WAWRZYNOWICZ SEXTET & PIOTR BARON jest grupą zawodowych artystów, których połączyła idea stworzenia nowatorskiego, oryginalnego projektu słowno-muzyczno-ilustracyjnego, którego to tematyką będzie sprawa szeroko pojętego pokoju według słów wygłaszanych przez Jana Pawła II podczas jego orędzi.

Autorem oraz pomysłodawcą projektu jest wokalista i kompozytor Marcin Wawrzynowicz, absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie z wyróżnieniem ukończył studia na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej o specjalizacji Wokalistyka Jazzowa w klasie Anny Serafińskiej. Laureat międzynarodowych oraz ogólnopolskich festiwali i konkursów m.in.: Międzynarodowy Konkurs Wokalistów Jazzowych „Voicingers 2008”, gdzie został nagrodzony przez legendę wokalistyki jazzowej Karin Krog. Ogólnopolski Festiwal Młodych Autorów i Kompozytorów Piosenki „SMAK” w Myśliborzu (nagroda ZAiKS i ZAKR) 2000r. Ogólnopolski Festiwal Piosenki w Ostrzeszowie (Grand Prix) 2001r. Ogólnopolski Festiwal Piosenki w Przemyślu (I nagroda) 2001r. Ogólnopolski Festiwal Pieśni Patriotyczno-Religijnej w Hrubieszowie (I nagroda) 2002r. Ogólnopolski Festiwal Piosenki Studenckiej „ŁYKEND” we Wrocławiu (II nagroda) 2002r. Ogólnopolska Giełda Piosenki Studenckiej w Opolu (II nagroda) 2003r.

Uczestnik Festiwalu Artystycznej Młodzieży Akademickiej „FAMA” 2003, gdzie otrzymał zaproszenie na Ogólnopolski Festiwal Piosenki Studenckiej w Krakowie. Występował między innymi na „Ladys Jazz Festiwal” w Gdyni, „Śląskim Festiwalu Jazzowym” w Katowicach, „Bielskiej Zadymce Jazzowej”, festiwalu „Wrocław NON STOP”. Koncertował we Francji, Niemczech, Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii i Słowenii.

Od roku 2003 bierze udział w programach radiowych i telewizyjnych śpiewając chórki czołowym artystom polskiej sceny muzycznej m.in.: Ryszardowi Rynkowskiemu, Justynie Steczkowskiej, Małgorzacie Ostrowskiej, Tatianie Okupnik, Kasi Cerekwickiej, Maciejowi Miecznikowskiemu, Januszowi Radkowi i innym. Miał przyjemność współpracować z Anną Serafińską, Jerzym Główczewskim, Bernardem Maselim, Ewą Urygą, Krzysztofem PUMĄ Piaseckim, Zbyszkiem Lewandowskim, Jerzym Kaczmarkiem, orkiestrą Piotra Dziubka oraz Golec uOrkiestra.

Współpracuje również z Telewizją Polską pisząc muzykę na potrzeby filmu oraz spotów reklamowych. Na swym koncie ma jeden autorski album oraz udział w nagraniu kilku płyt i produkcji filmowych.

W rolę narratora wciela się wybitny polski aktor teatralny i filmowy Artur Święs. Stroną scenograficzną zajmuje się artysta plastyk Werner Lubos. Ponad to, w projekcie biorą udział utytułowani muzycy młodego pokolenia polskiej sceny jazzowej, którzy są absolwentami, a w tej chwili wykładowcami uczelni muzycznych w Katowicach i Wrocławiu na wydziałach muzyki jazzowej (Paweł Tomaszewski, Andrzej Święs, Krzysztof Gradziuk, Tomasz Pruchnicki). Więcej informacji na temat artystów oraz samego projektu możecie Państwo znaleźć na naszej stronie internetowej www.missapacis.com

Kategoria: Informacje

Komentowanie tego wpisu zostało wyłączone.