Hałda Jazz w miłosnej tonacji

 

 

 

Ze względu na czerwcowe zagrożenie powodziowe tegoroczny Festiwal Hałda Jazz przesunięto na 10 października, a zatem jego VI edycja zbliża się wielkimi krokami. Tym razem na scenę Bogatyńskiego Ośrodka Kultury zagości nie tylko muzyka, ale również film i teatr.
Dlaczego miłosna tonacja?
Po pierwsze dlatego, że w dalszym ciągu najciekawszym punktem tegorocznej edycji Hałdy Jazz jest recital światowej klasy pianisty jazzowego -  Leszka Możdżera, który jak wiemy zawsze kojarzony będzie z legendarnym zespołem Miłość, założonym przez pięciu wybitnych polskich muzyków jazzowych (Tymon Tymański, Mikołaj Trzaska, Jacek Olter, Maciej Sikała oraz Leszek Możdżer).

Po drugie dlatego, że w przeddzień koncertu Możdżera wystąpi Shofar - zespół  fenomenalnie  łączący  tradycyjną muzykę chasydzką z jazzem, a jego trzonem będzie nie kto inny jak sam  Mikołaj Trzaska . Saksofonista zagra również na klarnecie basowym nadając free jazzowych kolorytów w wykonywanych przez Raphaela Roginskiego (gitara elektryczna) i Macio Morettiego (perkusja) utworach prezentujących tradycyjne melodie z repertuaru  muzyki żydowskiej.
Po trzecie dlatego, że podczas Festiwalu zostanie zaprezentowany film Filipa Dzierżawskiego - „Miłość”. Jest to niezwykły dokument przedstawiający 20-letnią historię wspomnianej wcześniej formacji Miłość. Opowiada o miłości do muzyki, pokazując odmienne osobowości artystów i ich wpływ na twórczość.  Film miał polską premierą zupełnie niedawno, bo 9 sierpnia 2013 r. Publiczność Festiwalu Hałda Jazz Bogatynia 2013 będzie miała okazję obejrzeć go już w czwartek 10 października o godzinie 19:00. Wstęp na seans jest bezpłatny.           

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w ofercie VI Międzynarodowego Festiwalu Hałda Jazz Bogatynia 2013 będzie też atrakcja dla najmłodszych – widowisko muzyczne dla dzieci według pomysłu Krzysztofa Witkowskiego. Ma ono za zadanie przybliżyć najmłodszym kulturę i świat jazzu. „Pan Jazz" to spektakl muzyczny łączący w sobie edukację jazzową, rytmikę i etiudę teatralną w wykonaniu Stanisława Wolskiego w towarzystwie bandu pod kierownictwem Rafała Karasiewicza w skład którego wchodzą: Marcin Wawrzynowicz - wokal, Marek ,,Stingu’’ Popów - gitary, Karol Gola - saksofony, Marcin Fic - trąbka, Krzysztof Witkowski - gitara basowa, Tomasz Garbera - perkusja oraz Maja Grześkowiak - lektor. Aktor wcieli się w rolę nowoorleańczyka, który przez pomyłkę trafia na ziemię bogatyńską i w swej walizce przywozi księgi zawierające tajemniczą historię jazzu.

Stanisław Wolski to aktor, reżyser, animator kultury. Aktor Teatru Kalambur we Wrocławiu, wielokrotny uczestnik Międzynarodowych Festiwali Teatralnych w Polsce i na świecie.
Dzięki życzliwości i prokulturowemu podejściu pana Andrzeja Grzmielewicza, tegoroczna edycja Festiwalu Hałda Jazz Bogatynia 2013 organizowana jest pod honorowym patronatem  Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia.  
Zachęcamy gorąco do udziału w VI Międzynarodowym Festiwalu Hałda Jazz Bogatynia 2013.