Vibraslap & Jerzy Główczewski

Janusz Szrom, Miłosz Rutkowski, Tomasz Grabowy, Cezary Konrad

Vibraslap

to nowy autorski projekt wibrafonisty Miłosza Rutkowskiego i basisty Tomasza Grabowego, który swoją premierę miał jesienią 2006 roku. Kwartet tworzą znakomici i utytułowani muzycy mający na swym koncie nagrody na międzynarodowych konkursach jazzowych,w plebiscytach organizowanych przez cenione wydawnictwa muzyczne oraz współpracę z wybitnymi artystami polskiej i światowej sceny muzycznej takimi jak : Bill Evans,Randy Brecker,Dean Brown,Erick Mariental,Peter Herbolzheimer,Petr Zelenka, Piotr Wojtasik,Piotr Baron,Jose Torres,Justyna Steczkowska, Anna Maria Jopek etc.
Muzyka Vibraslap to interesujące połączenie jazzu z elementami world music. Program zespołu złożony jest głównie z autorskich kompozycji Rutkowskiego i Grabowego , w których można usłyszeć zarówno elementy afrykańskie,brazylijskie jak irish music i bluesa. Głębokie , pastelowe brzmienie uzyskane poprzez oryginalne zestawienie instrumentarium to, olowych jak i ciekawych tematów, wielka zaleta grupy. Vibraslap jest nazwą instrumentu perkusyjnego, ale jednocześnie jest połączeniem wibrata charakterystycznego dla wibrafonu i nazwy jednej z technik gry na basie - slap.

Tomasz Grabowy

Pierwszym znanym zespołem współtworzonym przez muzyka był kwartet "Funky Groove"(od 1994 roku). Z formacją tą brał udział we wszystkich polskich festiwalach jazzowych (Jazz Jamboree, Summer Jazz Days, Jazz nad Odrą i in.). Od 1995 rok Tomasz Grabowy jest członkiem grupy Walk Away. Pod tym szyldem muzyk odbył wiele tras koncertowych z gwiazdami jazzu światowego formatu: Mino Cinelu, Frank Gambale, Erick Mariethal, Randy Brecker, Bill Evans, Dean Brown, Bob Malach. Jako niezależny muzyk współpracował również z : Michałem Urbaniakiem, Urszulą Dudziak, Krystyną Prońko, Dave Samuels (ex Spyro Gyra), Henry McCoullough( ex Joe Cocker). Z tym ostatnim brał udział w dwóch trasach koncertowych na terenie Irlandii. Obecnie Tomasz Grabowy występuje także w wielu projektach Zbigniewa Lewandowskiego : Mike Russel Band, MFA Kera Band, Krzysztof Puma Piasecki -"Wild Cats". Najnowszym projektem z udziałem muzyka jest zespół Zbyszka Jakubka (ex Walk Away), wrocławski "Funky Hornhibition" oraz "Trio Artura Lesickiego".
Od wieku lat Tomasz Grabowy zajmuje czołowe miejsca w ankietach fachowych czasopism muzycznych ( m.in.: nagroda w kategorii Najlepsza Sekcja Rytmiczna oraz Płyta Roku 2002 - Go to Chechua Mountain- Funky Groove -ankieta magazynu Gitara i Bas, oraz tytuł najlepszego zespołu jazzu elektrycznego - Funky Groove- w ankiecie czasopisma Jazz Forum 2003.

Wybrana dyskografia:

Miłosz Rutkowski

Wibrafonista, kompozytor; muzyczną karierę rozpoczął w 1992 roku debiutując z założonym przez siebie zespołem SALTED PEANUTS podczas festiwalu Studencka Jesień we Wrocławiu. Od początku wysoko ceniony jako wirtuoz i kompozytor przez publiczność jak i krytyków, czego wyrazem są zdobyte nagrody i wyróżnienia na festiwalach JAZZ JUNIORS KRAKOW(nagroda zespołowa, solistyczna, kompozytorska), POZNAŃ JAZZ FAIR,POMORSKA JESIEŃ JAZZOWA- KLUCZ DO KARIERY. Współpracował przy realizacji różnorodnych projektów muzycznych z wybitnymi artystami jak choćby Peter Herbolzheimer, Piotr Wojtasik, Maciej Sikała, Leszek Możdżer, Jose Torres, Olga Bończyk, Petr Zelenka, Artur Lesicki, Zbigniew Lewandowski itd. W swoim dorobku artystycznym ma udział w wielu sesjach nagraniowych, festiwalach, koncertach w Polsce i Europie.

Dyskografia:


Janusz Szrom

Ważniejsze festiwale muzyczne:

Cezary Konrad

Perkusista, kompozytor, aranżer, absolwent Akademii Muzycznej im. Fr. Chopina w Warszawie. Nieprzerwanie od roku 1992 uznawany jest przez czytelników za najlepszego, polskiego perkusistę jazzowego (według rankingu Jazz Top miesięcznika Jazz Forum). W roku 1995 nagrywa pierwszą współautorską płytę wraz z Susan Weinert - "Meeting in Krakow" - wydaną w 1996 roku. W 1995 roku zakłada też swoją pierwszą grupę: Cezary Konrad Quartet, z którą w 1999 roku nagrywa swoją pierwszą autorską płytę - "One mirror… many reflections" - wydaną w 2000 roku. Po dłuższej współpracy z Anną Marią Jopek, powstaje nowy autorski projekt - grupa Cezary Konrad ‘ the NEW BAND. Od roku 2006 Cezary Konrad występuje również z koncertami solowymi, podczas których w sposób niezwykle widowiskowy prezentuje publiczności magiczny świat instrumentów perkusyjnych. Projekt koncertów solowych wywodzi się z wieloletnich doświadczeń Cezarego jako pedagoga, wykładowcy i prowadzącego zajęcia na wielu warsztatach muzycznych zarówno na terenie Polski jak i Europy. Wśród wielu nagród i wyróżnień Cezarego Konrada - na uwagę zasługują: Nagroda „Mateusza” im. Mateusza Święcickiego przyznana przez Program III Polskiego Radia oraz Stypendium im.K.Komedy przyznane przez Ministerstwo Kultury i Sztuki, a ostatnio Wyróżnienie dla Najlepszego Muzyka Perkusyjnego 2006 i 2007 w kategorii "Perkusista Jazz / Latin / Funk" wg ankiety czytelników czasopisma "Top Drummer".
Na swoim koncie ma blisko 80 nagranych płyt. Współpracuje z Warszawską Grupą Perkusyjną oraz z Polską Orkiestrą Radiową.

Jerzy Główczewski

Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Obecnie wykładowca klasy saksofonu tejże uczelni. Swoją muzyczną przygodę rozpoczął w Gdańsku. Uczęszczając do Średniej Szkoły Muzycznej, współpracował z wieloma zespołami lokalnymi trójmiasta jak chociażby "Baszta" (wyróżnienie na festiwalu Jazz nad Odrą). W tym samym czasie rozpoczyna pracę z poznańską super grupą ERGO BAND i Grażyną Łobaszewską. Zwieńczeniem współpracy z Ergo jest dwumiesięczne turnée po byłym ZSSR. Zaraz po powrocie z ZSSR Jerzy Główczewski przenosi się do Katowic na studia. Początek studiów skutkuje nagraniem płyty z big bandem AM, oraz współpracą z Jarkiem Śmietaną w formacji EXTRA BALL. W tym czasie Big band ma swój okres prosperity czego dowodem był wyjazd do USA na dwa festiwale jazzowe Reno (Nevada) i Barceley Jazz Festival (California) oraz Jazz Ost East (Norymberga). Po powrocie do kraju, owocna współpraca z zespołem EXTRA BALL - rozliczne koncerty i nagrania płytowe. Zwieńczeniem współpracy z Jarkiem Śmietaną był Ogólnopolski Konkurs Improwizacji Jazzowej. Jerzy Główczewski zostaje laureatem I-szej nagrody tegoż konkursu. Od tego momentu rozpoczyna się współpraca z zespołem Aleksandra Maliszewskiego ALEX BAND, z którym dokonał wielu nagrań płytowych i telewizyjnych, akompaniując znanym i popularnym wykonawcom na wielu festiwalach,(Sopot, Opole). W tym samym czasie współpracuje z wieloma muzykami jazzowymi jak chociażby Zbigniew Lewandowski, Eryk Kulm, Marek Bałata. Od wielu lat uczestnik nagrań muzyki filmowej Zbigniewa Prejsnera w tym słynnego "Requiem for My Friend", którego prapremiera odbyła się w Teatrze Wielkim w Warszawie. Powtórzenie koncertu miało miejsce w Londynie w legendarnym "Royal Festival Hall" z orkiestrą BBC Concert Orchestra. Ostatnio członek zespołu "The Globetrotters" Bernarda Maselego.