Krysia Stańko & Anemone

Przemek Raminiak, Grzegorz Nadolny, Marcin Jahr

Krystyna Stańko - voc
Przemek Raminiak - piano
Grzegorz Nadolny - bass
Marcin Jahr-dr
www.krysiastanko.com

ANEMONE to projekt tworzony przez muzyków, którzy na codzień udzielają się w różnych formacjach. Skład zespołu tworzą Krystyna Stańko - voc, Przemysław Raminiak - instrumenty klawiszowe,Grzegorz Nadolny-bass i Marcin Jahr - perkusja. Muzycy spotykali się już przy współpracy nad wspólnymi płytami.Ten stosunkowo nowy band stworzyli by realizować to co jest dla nich bardzo istotne : poszukiwanie ciekawego brzmienia i nastrojów w muzyce.Każdy z nich ma gruntowne wykształcenie muzyczne,co pozwala na dobór czasem bardzo wyrafinowanych kompozycji.Niczym kwiat anemonu rozkwitają w pełni wymieniając ze sobą i z publicznością energią , której podstawą jest barwa,niekiedy ostra i jaskrawa, ale też wysublimowana i delikatna, pastelowa...W ich repertuarze znajdują się m.in:kopmozycje Chicka Corei, Billie Holiday,Dave'a Hollanda i innych. Koncert zespołu przeznaczony jest nie tylko dla jazzowego słuchacza,ma szansę podobać się też szerszej publiczności wrażliwej na piękno i otwartej na kolor w muzyce.

Krysia Stańko

jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Współpracowała z formacja bluesowa Dekiel, koncertująca po Niemczech, wystąpiła m.in. na festiwalu Rawa Blues. Podczas studiów założyła własny zespół złożony z czterech kobiet o nazwie For Dee. Zdobyła z nim główna nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Udział w konkursie Debiuty - Opole zakończył się również zdobyciem I-go miejsca. Założyła z Olem Walickim i Maciejem Grzywaczem grupę jazzową (0-58), wspólnie nagrali płytę „Do dziesięciu", która była nominowana do nagrody Fryderyk 2001 w kategorii Jazzowy Album Roku. Zespół koncertował w kraju i za granica m.in. w Niemczech, Szwecji, Rosji, Rumunii, Czechach, wystąpił na kilku znaczących festiwalach m.in. Warsaw Summer Jazz Days, w Sibiu, Policka Jazz Festiwal i in. W roku 2003 powstała kolejna płyta zespołu - "TRYBY" była ona również nominowana do nagrody Fryderyka. Od 2004 roku Krystyna Stańko występuje tez z innymi muzykami w trio, kwartecie i kwintecie zapraszając do współpracy wielu interesujących artystów. Zajmuje się również tworzeniem i nagrywaniem piosenek autorskich, które maja charakterystyczne lekko jazzowe, a czasem bluesowe zabarwienie. Jest także wykładowca wokalistyki jazzowej i rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Obecnie pracuje nad solowym projektem, którego zapowiedzią był singiel "Nikt poza nami" (chillout cafe - M. Niedźwiecki) oraz najnowszy singiel "Mój drogi panie", wydany na płycie "Po polsku o miłości".

Przemysław Raminiak

pianista, kompozytor i aranżer. Współpracował z czołowymi muzykami w Polsce min. Jan Ptaszyn Wróblewski,Zbigniew Lewandowski, Adam Wendt,Maciej Strzelczyk. Ze swoim zespołem RGG Trio zdobył szereg nagród na festiwalach i konkursach jazzowych w kraju i za granicą min:

Oprócz swojego autorskiego projektu Przemysław Raminiak często zapraszany jest jako muzyk sesyjny do współpracy w różnych formacjach, nie tylko jazzowych.Jest również autorem muzyki do spektaklu teatralnego "Leonard" oraz "Krwawe Gody - inspiracje Garcia Lorcy" w Gorzowskim Teatrze im.J.Osterwy. Z RGG nagrał 3 płyty z czego "Unfinished Story-Remembering Kosz " została uznana polskim albumem roku 2007 wg dziennika Rzeczpospolita, a słuchacze Radia Jazz wybrali ją jako Płytę Roku 2007.

Grzegorz Nadolny

Marcin Jahr

jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest wykładowcą klasy perkusji na Kierunku Jazz i Muzyka Estradowa w Instytucie Kultury i Sztuki Muzycznej na Uniwersytecie Zielonogórskim. Profesjonalną karierę rozpoczął w Kwintecie Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego (1987). Współpracował z czołówką polskiego jazzu, jak również z muzykami spoza granic. Podczas tej współpracy nagrał ok. 20 płyt dla różnych wytwórni. Brał udział w festiwalach jazzowych w Polsce i za granicą, tj. kilkakrotnie Jazz nad Odrą, Jazz Jamboree, Jazz Standart Festival Siedlce, "Jazz w Muzeum" w Ostrowie Wlkp., Pori Jazz Festival '87 (Finlandia), Istanbul Festival '93 (Turcja), '99 Euro Big Band Matusza Jakabcica (Bratislava, Słowacja). Stała współpraca - obecnie: różne projekty Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego, Funky Groove, kwartet "Adam Wendt & Friends", Wojciech Niedziela Trio i Quartet, "Wooden Soul Quartet" i "Jazzowe Poetycje" Jacka Niedzieli, "Bright Ella's Memorial" z Ewą Bem, Piotr Wojtasik. Zdobył wiele nagród i wyróżnień: Na festiwalach Jazz Juniors w Krakowie: 1986 z zespołem "Backward Glance" Bogdana Hołowni (II nagroda i wyróżnienie indywidualne), 1989 z "Jazz Septetem" Wiesława Wysockiego i "Staff Only" Marka Dykty (I i II nagroda, wyróżnienie indywidualne), 1997 (padziernik): Wyróżnienie: I Konkurs dla Perkusistów Jazzowych - Grodzisk Mazowiecki. 2002: Miesięcznik "Gitara i Bas + Bębny": Funky Groove "Go To Chechua Mountain": Płyta roku w kategorii Jazz elektryczny; również za tą płytę: Sekcja rytmiczna roku (wspólnie z Tomaszem Grabowym - gitara basowa).