Piotr Wojtasik Quartet

Maciej Sikała, Adam Kowalewski, Krzysztof Gradziuk

Piotr Wojtasik Quartet
Występ kwartetu PIOTRA WOJTASIKA (tp/flg). Obok niego usłyszymy takze MACIEJA SIKAŁĘ (ts), ADAMA KOWALEWSKIEGO (db) oraz Krzysztofa Gradziuka (dr). W programie koncertu znajdš się autorskie kompozycje lidera, Piotra Wojtasika. Charakter muzyki Wojtasika to ekspresja, swoboda improwizacji i otwarte podejœcie do form wykonywanych utworów. Można zaryzykować stwierdzenie, że jest to jazz nowoczesny, który w prostej linii ewoluuje z tradycyjnych nurtów. Każdy z muzyków kwartetu biegle włada swoim instrumentem i swobodnie porusza się po klasycznych stylach tego gatunku muzycznego. W tym wypadku muzycy okraszajš swoje wykonania swobodą muzyki "free", jednak ani na moment nie zapominają, że najważniejsze w jazzie to feeling, swing i blues. Piotr Wojtasik Quartet to połączenie nowoczesności z pokorą do jazzowej tradycji!

Piotr Wojtasik

trębacz, kompozytor, adiunkt Instytutu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, regularnie współpracujący z czołówką œwiatowego jazzu. Karierę muzyczną rozpoczął jeszcze podczas studiów na Akademii Muzycznej w Katowicach (1978-1983). Pierwsze nagrania fonograficzne dokonał z zespołem New Presentation, z którym to zadebiutował również na festiwalu Jazz Jamboree w 1988 r. Koniec lat osiemdziesiątych przyniósł współpracę z Young Power i przygotowania do pierwszej autorskiej płyty, którą Piotr Wojtasik nagrał w 1990 r. z udziałem czołówki polskiego jazzu: Janem "Ptaszynem" Wróblewskim, Wojciechem Niedzielą, Andrzejem Cudzichem i Erykiem Kulmem. Kolejne sesje układają się w ciąg nieustających sukcesów, a powstają zarówno przy udziale rodzimych artystów, jak i gwiazd œwiatowego jazzu. W 1994 r. "Lonely Town", produkcja muzyczna z trąbką Wojtasika solo na tle sekcji jazzowej i kameralnej orkiestry smyczkowej, zastaje "Albumem Roku" w plebiscycie magazynu "Jazz Forum". W 1996 r. powstaje przełomowy krążek "Quest", do nagrania którego artysta zaprasza najlepszego jazzowego saksofonistę Bille Harpera. Okolicznoœciowa współpraca przemienia się w przyjaŸń, która owocuje wspólnymi koncertami obu artystów aż do dnia dzisiejszego, przeważnie w ramach The Billy Harper Quintet. Poza Harperem w nagraniu tej płyty udział wzięli inni wybitni muzycy amerykańskiej sceny: Buster Williams, Ben Riley oraz polska gwiazda - Leszek Możdżer. Lata 1997-2001 znaczone są działalnoœcią Piotr Wojtasik Quintet z czołowym polskim tenorzystą Tomaszem Szukalskim. Efektem współpracy jest kolejna płyta pt. "Escape" nagrana w 1998 r. Zaledwie trzy lata póŸniej dochodzi do kolejnej sesji nagraniowej, na którą Wojtasik ponownie zaprasza czołówkę amerykańskiego jazzu. Saksofonista Dave Liebman, perkusista Ronnie Burrage, kontrabasista Clarence Seay oraz powtórnie pianista Leszek Możdżer nagrywają razem z trębaczem płytę "Hope", która przynosi liderowi podwójną nagrodę Fryderyka za rok 2003.
Od samego początku swojej kariery Wojtasik jest muzykiem chętnie zapraszanym do współpracy przez czołówkę polskiego jazzu, a następnie przez artystów spoza naszego kraju. Prezentuje się na wielu rodzimych festiwalach i imprezach jazzowych powodując, że szybko staje się jednym z bardziej popularnych jazzmanów w Polsce. Wielokrotnie wygrywa w ankietach Jazz Top magazynu "Jazz Forum", a jego koncerty œciągają regularnie sporą grupę oddanych fanów. W ostatnich latach jego trąbkę można często usłyszeć w wielu znamienitych miejscach globu, jak choćby w paryskim klubie Sun Set, wiedeńskim Porgy czy na bodaj jednym z największych festiwali œwiata Montreal Jazz Festiwal w Kanadzie. Poza Polską Wojtasik najczęœciej występuje w międzynarodowej formacji kontrabasisty Michela Donato, a na rodzimym gruncie skupia się na swoim nowym kwartecie z saksofonistą Maciejem Sikałą, kontrabasistą Adamem Kowalewskim i amerykańskim perkusistą Steve McCravenem. Regularnie bierze również udział w tournee z The Billy Harper Quintet, występując obok takich gwiazd jak Kenny Garrett, Clarence Seay czy Newman Taylor Baker.
Całkowicie odrębnym, ale równie ważnym rozdziałem działalnoœci muzycznej Piotra Wojtasika jest edukacja. W trakcie kilkunastu lat pracy dydaktycznej na Akademiach Muzycznych w Katowicach i we Wrocławiu oraz prowadzenia warsztatów muzycznych artysta przyczynił się w znacznym stopniu do merytorycznego rozwoju polskiego œrodowiska jazzowego ostatniej dekady. Piotr Wojtasik 2006 rok rozpoczął od premiery swojej najnowszej autorskiej płyty "We Want to Give Thanks". Krążek nagrany w New York City z legendarnymi jazzmanami, takimi jak perkusista Billy Hart (znany ze współpracy z Milesem Davisem czy Herbie Hancockiem), kontrabasista Reggie Workman (niegdyœ dobry znajomy Johna Coltrane'a, patrz wspaniałe płyty "The Complete Africa Brass" i "Ole"), czy saksofoniœci Gary Bartz, Vincent Herring i dobrze znany Billy Harper, jest bardzo ważną pozycją w dyskografii artysty. Można zaryzykować stwierdzenie, że jest pewnego rodzaju podsumowaniem dotychczasowej twórczoœci. Wskazuje na to niezwykła dojrzałość muzyki zawartej na nośniku, jak i sam tytuł albumu.

Maciej Sikała

saksofonista tenorowy i sopranowy, absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach (1987 rok ).Laureat wielu nagród m.in.:

Grał w takich zespołach jak : Miłość, Kwintet Piotra Wojtasika, Kwartet Piotra Rodowicza, Kwintet i Sextet Leszka Możdżera, Vintage Band. Nagrywał i koncertował z trębaczami: Lester'em Bowie i Kenny Wheeler'em. Obecnie współpracuje z Kwartetem Wojciecha Niedzieli, Kwartetem Artura Dutkiewicza , Sopot - Hamburg Jazz Quintet. Z Janem Ptaszynem Wróblewskim i Henrykiem Miśkiewiczem gra utwory z repertuaru F.Sinatry z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych.
Nagrał ok.. 30 płyt jazzowych w tym dwie autorskie : ' Blue Destinations ' ( 1998) oraz ' The Sheep is Found '( 2001). Od 1998 roku Maciej Sikała gra w trio z gitarzystą basowym i kontrabasistą Piotrem Lemańczykiem i Tomaszem Sowińskim na perkusji. Na program tria składają się kompozycje lidera oraz standardy jazzowe. CD ' The Sheep is Found' zdobyło nominację do nagrody "Fryderyk 2001", a Macieja Sikałę nominowano do tejże nagrody w kategorii Jazzowy Muzyk Roku. Pod koniec lipca 2002 r. miał miał miejsce debiut Kwartetu M.Sikały, kiedy to do w/w tria dołączył Cezary Paciorek grający na fortepianie. Zespół ma w repertuarze kompozycje lidera i członków kwartetu. W lipcu 2002 roku podczas Festiwalu Muzyki Inspirowanej Folklorem doszło do spotkania rosyjskiego zespołu folklorystycznego Krasota z Nowosybirska z M.Sikałą, który do tego projektu zaprosił Tomasza Sowińskiego grającego na perkusji. Po kilku dniach prób odbył się koncert i nagranie w studio Radia Gdańsk. Czynione są starania o wydanie tego materiału muzycznego na CD.

Adam Kowalewski

absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, od 1999 także wykładowca tego wydziału, w klasie kontrabasu i gitary basowej. Współpracował i współpracuje od wielu lat z czołówką polskich muzyków jazzowych takich, jak: Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Tomasz Stańko, Piotr Baron, Piotr Wojtasik, Leszek Możdżer, Adam Pierończyk, Jarosław Œmietana, Eryk Kulm i wielu innych. Grał na wszystkich ważniejszych festiwalach jazzowych w Polsce, także w krajach takich, jak Niemcy, Austria, Francja, Holandia, Belgia, Włochy, Czechy, Słowacja, Bułgaria, Węgry, Litwa, Ukraina, Rosja, Meksyk. Występował również u boku międzynarodowych gwiazd: Benniego Maupina, Eddiego Hendersona, Gary'ego Bartza, Johna Abercrombie, Johna Purcella, Kevina Mahogany'ego, Steve'a McCravena, Johna Grossa, Scotta Hamiltona, Duffy'ego Jacksona, Dolpha Castellano, Karin Krog, Andy'ego Mandorffa, Wolfganga Puschniga, Dave'a Friedmana, Tuna Otenel, Rusty'ego Jonesa.

Krzysztof Gradziuk

absolwent Instytutu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie perkusji Adama Buczka. W roku 2003 otrzymał semestralne stypendium Hohschule fur Musik und Theater w Lipsku (Niemcy), a w roku 2004 brał udział w Summer Jazz Workshop w Louisville (USA)w klasie Johna Riley i Steve'a Davisa. W 2004r. został również wyróżniony stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Członek RGG TRIO (Raminiak Garbowski - Gradziuk).

Jesienią wraz z RGG zagra dużą trasę koncertową ze szwedzkim saksofonistą Thomasem Gustafssonem. Współpraca: Piotr Wojtasik, Maciej Sikała, Piotr Lemańczyk, Anna Serafińska, Maciej Grzywacz.