Wpisy dla Październik, 2010

10 Października – Relacja z koncertu The Positive

Głogowski koncert był wielkim zaskoczeniem. Nie tylko dlatego, że wystąpił Mateusz Krautwurst z zespołem The Positive, ale także dlatego, że publiczność miała okazję przekonać się do energetycznych brzmień łączących soul, funk i jazz.

Rozkołysana publiczność dała się ponieść muzykalności zespołu a dwukrotne bisy świadczyły o tym, że kierunek w którym podążają ci młodzi, zdolni ludzie jest jak najbardziej właściwy.

Grupę stworzyła piątka przyjaciół, którzy pierwszy raz spotkali się na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Koncepcja zespołu opiera się głównie na basowym groovie, bo to współpraca wokalisty i basisty dała początek pierwszym utworom. Autorem większości harmonii w utworach jest Marcin Pendowski, zaś twórcą linii melodycznych Mateusz Krautwurst. Jak podkreśla wokalista, „zespół nie istniałby bez takiej osobowości jak Łukasz Damrych, ponieważ ma on ogromny wpływ na konstrukcję wielu utworów oraz opanowanie podczas prób”. – Bez dwóch pozostałych muzyków, brzmienie grupy nie byłoby tak energetyczne – dodaje Mateusz.

Na koncercie pojawili się także honorowi patroni przedsięwzięcia jakim jest „Hałda Jazz Powodzianom”, m.in. : Krzysztof Kułacz- Sekretarz i koordynator Fundacji Polska Miedź, Posłana na Sejm RP- Ewa Drozd, oraz Poseł Roman Brodniak. Również i tym razem były zbierane datki na rzecz powodzian.

Koncert prowadził pomysłodawca przedsięwzięcia – Krzysztof Witkowski, który przypomniał podczas koncertu o planowanej aukcji trąbki Tomasza Stańko na antenie radia Trójki w dniu 23.10.2010r.

Emitowany na początku wieczoru film o powodzianach przypomniał wszystkim o celu koncertu i sprawił, że to połączenie „przyjemnego z pożytecznym” stało się dopełnieniem udanego sobotniego wieczoru.

15 października w dostojnych progach zgorzeleckiego Domu Kultury wybrzmiały swoim  „echem” wyjątkowe dźwięki śp. Czesława Niemena, w wykonaniu równie wyjątkowego człowieka – Joachima Perlika.

Artysta o niesamowitych możliwościach, który z mistyczną dokładnością starał się  przypomnieć te utwory, które znamy i kochamy wszyscy, m.in.:  „Wspomnienie”, „ Sen o Warszawie”,” Studnia bez wody”, no i oczywiście „ Dziwny jest ten świat”.

Ależ jakie to było „echo”…..;  przy akompaniamencie wspaniałych muzyków, którzy niewątpliwie im  przeobrazili  swój podziw dla mistrza w brzmienia tak wiernie oddające jego twórczość, że można było chwilami odnieść wrażenie jego obecności….

Piotr Wojtasik Quartet
Adam Pierończyk, Francesco Angiuli, Eric Allen

Drugim punktem wieczoru był kwartet Piotra Wojtasika.

Kolejny projekt tego czołowego polskiego trębacza jazzowego utrzymany  w stylistyce nawiązującej zarówno do nurtu postcoltrane’owskiego z elementami free, jak również muzyki etnicznej i współczesnej zabrał słuchaczy w prawdziwie jazzową imaginację. Razem z Adamem Pierończykiem, amerykańskim perkusistą – Erickiem Allenem, Franceskiem Angiuli  –  potwierdzili istotę jazzu. Poziom porozumienia na scenie sprawił, że muzyka grała się praktycznie sama. Radość z nieskrępowanego tworzenia udzieliła się także  słuchaczom..

Hałda Jazz i Krzysztof Kiljański

W sobotę, 2 października można było zatrzymać się na kolejnym przystanku „Hałdy Jazz Powodzianom”. Tym razem, w otoczeniu radiowej auli, przy udziale Krzysztofa Kiljańskiego i wspaniałych muzyków. Miło było posłuchać utworów z autorskiej płyty artysty „In The Room” i popatrzeć na owacje wiernych fanów. Również fanek, które z nieskrępowaną szczerością wyrażały zachwyt nad prezencją artysty…

Krzysztof Kiljański to kreator  niewymuszonego, stonowanego w swej elegancji sposobu bycia na scenie. Podczas koncertu, potrafił narzucić podobny sposób odbioru własnej twórczości. Skupienie, wyciszenie w muzyce, to emocje, które udzieliły się chyba wszystkim na sali. Prezentowane utwory były mieszanką nastrojowego popu, ballady, jazzu
i bluesa. W Wieczór wplecione były także utwory Franka Sinatry oraz standardy jazzowe.

W przerwie koncertu, stałym zwyczajem Hałdy, Krzysztof Kiljański wraz z osobą z publiczności zbierali datki na rzecz powodzian. Publiczność, poruszona jesienną zadumą, mając na uwadze pomoc powodzianom, chętnie sięgała do portfeli.

Nie obyło się oczywiście  bez bisów, publiczność wyraźnie dawała do zrozumienia, że z chęcią spędziłaby następną godzinę w towarzystwie „ Kiljana”….

Aukcja

Dofinansowano ze środków:


Patroni honorowi:
Cecylia Ewa Stankiewicz - Prezes Zarządu Fundacji Polska Miedź,
Rafał Jurkowlaniec - Wojewoda Dolnośląski,
Marek Łapiński - Marszałek Województwa Dolnośląskiego,
Rafał Dutkiewicz - Prezydent Wrocławia,
Roman Brodniak - Poseł Na Sejm RP,
Ewa Drozd - Poseł Na Sejm RP,
Tomasz Smolarz - Poseł Na Sejm RP,

Patroni medialni:

Sponsorzy:Produkcja:          Współpraca:

 

Październik 2010
P W Ś C P S N
« wrz    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031