INAUGURACYJNY, CHARYTATYWNY KONCERT NA RZECZ POWODZIAN Z BOGATYNI CO PRAWDA JEST JUŻ ZA NAMI, ALE Z CAŁĄ PEWNOŚCIĄ NIE POZA NASZĄ PAMIĘCIĄ…

Inauguracja

16 Zdjęcia

Czekaliśmy cały rok, by w dniach 10 – 12 września br móc ponownie już nie tyle usypywać, co najwyżej umacniać festiwalową „hałdę” na III Międzynarodowym Festiwalu „Hałda Jazz” – Bogatynia 2010. Jednak jest ktoś, kto czekał na te dni wyjątkowo mocno, ktoś dzięki komu wspomniana wyżej „hałda” o nieco innym charakterze, mogła w ogóle zaistnieć, być niegdyś usypana, ktoś kto miał już przygotowaną dla miłośników Festiwalu „Hałda Jazz” wielką ucztę muzyczną…Mowa tutaj o nikim innym jak tylko o pomysłodawcy, muzyku i wrażliwym człowieku na krzywdę ludzką, czyli Krzysztofie Witkowskim w jednej osobie.

„Hałda Jazz” Festiwal miał od początku jasno określony cel, a mianowicie propagowanie muzyki jazzowej, ukazywanie jej piękna i potencjału. Bez wątpienia spełniał swoje zadanie i pomimo niewielkiej ilości mieszkańców miasta, w którym się corocznie odbywał, przyciągał niewiarygodnie dużą liczbę koneserów muzyki jazzowej najwyższej klasy …..

I pewnie tym razem byłoby podobnie, gdyby nieferalna sobota – 14go sierpnia br.
W jednej chwili Bogatynia została całkowicie odcięta od świata przez wodę z rzeki Miedzianka. Wielu jej mieszkańców zostało pozbawionych swojego miejsca na ziemi. Patrzyli, jak wraz z falą powodziową odpływa ich cały dobytek życia, jak mury, w których żyli niejednokrotnie od zawsze dzieląc się swoimi radościami i smutkami, będące dla nich azylem i ostoją, runą w mgnieniu oka.

W świetle tej powodziowej tragedii sprzed kilku tygodni, Dyrektor Artystyczny Festiwalu – Krzysztof Witkowski, postanowił pomóc w zbieraniu środków na rzecz poszkodowanych w powodzi i to z wielkim rozmachem. I tak o to powódź w Bogatyni nadała Festiwalowi „Hałda Jazz” zupełnie inny wymiar w postaci cyklu dziesięciu koncertów charytatywnych, kryjących się pod jedną nazwą: „Hałda Jazz Powodzianom”.

Inauguracja cyklu miała miejsce 11go września br.(miniona sobota) w Teatrze Muzycznym Capitol. Jako pierwsze na scenie wystąpiło Trio Filipa Wojciechowskiego w projekcie zatytułowanym: „ Chopin na jazzowo”. Zarówno muzycy tworzący owe Trio, jak i repertuar, który nam zaprezentowali w nieznanych dotąd aranżacjach, dostarczył wszystkim wielu emocji, radości, a nawet wzruszeń. Przy okazji tego wystąpienia mogliśmy w zacny sposób uczcić Jubileuszowy Rok Chopinowski 2010, który przecież obchodzimy.

Nie mniejszych emocji i fantastycznych doznań muzycznych dostarczyli nam kolejni goście, czyli Susan Weinert & Zbigniew Jakubek wraz z zespołem „Urban Groove Ensemble”. Charyzmatyczna gitarzystka Susan emanowała pozytywną energia, która udzielała się publiczności. Ciekawostką jest, że na gitarze basowej grał Martin Weinert, mąż Susan, który czerpie niesamowitą radość z gry całego zespołu i potrafi tę radość przelewać umiejętnie na ludzi oglądających ich koncert….

Także Krzysztof Witkowski, który też koncertowo poprowadził ten fantastyczny wieczór wraz z Katarzyną Kopeć – dziennikarką TVP, poprzez zaproszenie tak wspaniałych muzyków, zafundował nam nie lada ucztę muzyczną, która przecież była jedynie przedsmakiem tego, co nas czeka na kolejnych koncertach z cyklu „Hałda Jazz Powodzianom”…..

Zatem przed nami naprawdę wielkie emocje związane zarówno z przeżyciami muzycznymi, jakie nas czekają, jak i z tymi związanymi ze zbiórką środków na rzecz poszkodowanych w powodzi.

Warto wspomnieć , że podczas Wielkiego Finału, który odbędzie się w Bogatyni w dniach 22 – 24 października nastąpi niezwykle ważny punkt całego przedsięwzięcia, a mianowicie licytacja pierwszej trąbki Tomasza Stańko. Artysta zaoferował natychmiastową pomoc materialną, zaś sam Krzysztof Witkowski w duchu Festiwalu zainicjował i zaproponował tę licytację, na co artysta wyraził zgodę bez większych oporów.

Aby projekt „Hałda Jazz Poowdzianom” mógł „ruszyć z miejsca” i zawalczyć o realizację zamierzonego celu, potrzebni byli m. in. sponsorzy oraz media.
Za sprawą Krzysztofa Witkowskiego projekt pozyskał wielu zacnych patronów w postaci wielkich przedsiębiorstw, przedstawicieli władz oraz mediów z całego województwa dolnośląskiego i nie tylko. Współorganizatorem oraz organizacją dofinansowującą całą akcję jest „Fundacja Polska Miedź”.
Patronat honorowy sprawują ponadto: Cecylia Ewa Stankiewicz – Prezes Fundacji Polska Miedź, Rafał Jurkowlaniec – Wojewoda Dolnośląski, Marek Łapińśki – Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Rafał Dutkiewicz – Prezydent Wrocławia, Roman Brodniak – Poseł Na Sejm RP, Ewa Drozd – Poseł Na Sejm RP, Tomasz Smolarz – Poseł Na Sejm RP

Wielu z w/w, ale nie tylko zaszczyciło nas swoją obecnością podczas sobotniego koncertu. Na widowni można było zobaczyć Dyrektora Naczelnego PGE Elektrowni Turów S.A. – Pana Romana Walkowiaka, a także Pana Adama Siwka – Prezesa Zarządu „Energetyka sp. z o.o.”.

Medialną pieczę nad projektem sprawują: TVP1, POLSKIE RADIO Trójka, TVP KULTURA, TVP WROCŁAW, RADIO WROCŁAW, JAZZ FORUM, Gazeta Wrocławska, Gazeta Wojewódzka, BOGATYNIA24.PL, GAZETA REGIONALNA.

Wierzymy głęboko, że z koncertu na koncert osób na widowni będzie przybywało.
Cel jest szczytny i wielki i aby go zrealizować, pomysłodawca – Krzysztof Witkowski stanął na wysokości zadania i dał nam szansę na to, byśmy mieli swój wkład w niesieniu pomocy ofiarom powodzi. Zatem kupując bilet na jakikolwiek koncert z cyklu „Hałda Jazz Powodzianom”, uraczymy się wspaniałą dozą muzycznych uniesień, ale przede wszystkim pomożemy powrócić mieszkańcom Bogatyni do normalności….

Już 18go września br czekają nas kolejne emocje, ponownie we Wrocławiu, lecz tym razem w Auli Leopoldina……Serdecznie zapraszamy!

Aukcja

Dofinansowano ze środków:


Patroni honorowi:
Cecylia Ewa Stankiewicz - Prezes Zarządu Fundacji Polska Miedź,
Rafał Jurkowlaniec - Wojewoda Dolnośląski,
Marek Łapiński - Marszałek Województwa Dolnośląskiego,
Rafał Dutkiewicz - Prezydent Wrocławia,
Roman Brodniak - Poseł Na Sejm RP,
Ewa Drozd - Poseł Na Sejm RP,
Tomasz Smolarz - Poseł Na Sejm RP,

Patroni medialni:

Sponsorzy:Produkcja:          Współpraca:

 

Lipiec 2019
P W Ś C P S N
« paź    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031