W sobotę 18 września w Auli Leopoldina we Wrocławiu odbył się kolejny, trzeci już z kolei koncert „Hałda Jazz Powodzianom”.

Gwiazdami wieczoru byli Cornelia i Reggie Moore (wokal i piano), z akompaniamentem  mistrza polskiej trąbki – Piotra Wojtasika  wraz ze swoimi uczniami: Sebastianem Kuchczyńskim (perkusja), Maksymilianem Muchą (kontrabas) i Marcinem Kaletką (saksofon tenorowy).

Barokowa aura Leopoldiny wspaniale zakomponowała z jazzowym wykonaniem artystów.

„Jej głos rozbrzmiewa soczyście i nisko. Głęboko przeżywa śpiewanie; jego ciemne piękno zostaje na długo w pamięci”. – pisał o wokalistce Ferdinand Maylin z „Jazz Now”.

Cornelia urzekła słuchaczy charakterystyczną, niską, pełną ekspresji barwą głosu. Jej śpiew ukoił zmysły i przeniósł  słuchaczy w bardziej wrażliwy, delikatny, jej własny świat. „To najbardziej unikatowy jazzowy głos od czasów Betty Carter” – zauważył kiedyś  perkusista Ralph van Duncan.

Wokalistka urzekła sceniczną szczerością. W parze z mężem – Reggie Moorem utworzyli na scenie zgrany muzyczny kolektyw. Mąż Cornelii umiejętność współpracy na scenie zdobywał zresztą z najlepszymi: z Johnym Hartmanem, Betty Carter, Garym Bartzem, Woodym Shaw czy Kennym Burrelem. Od 2008 roku Reggie Moore jest uznany przez Instytut Dyplomacji Kulturalnej w Stanach Zjednoczonych oficjalnym Ambasadorem Jazzu. Ten tytuł zobowiązuje i faktycznie udało się to znakomicie.  Dowodem na to była reakcja publiczności.

W połowie koncertu Cornelia i poseł Roman Brodniak – honorowy patron festiwalu, zbierali datki od publiczności do urn (zebrano ok.1000 zł). Pocieszające jest to, że los powodzian, ludzi dotkniętych klęską nie był obojętny fanom jazzu. Dyrektor  festiwalu podkreślał jednak, że potrzeby są znacznie większe. Dlatego zostało utworzone specjalne konto fundacji (dostępne na stronie internetowej), na które można wpłacać dowolne sumy. Koncerty odbywają się również po to, aby zwrócić uwagę mediów na problem powodzian, aby pokazać, że nie wolno nikogo zostawiać w potrzebie. Na koncercie odbyła się także aukcja płyty Cornelii i Reggiego Moore. Płyta osiągnęła cenę aż 200 zł. Zaprezentowano także trąbkę Tomasza Stańko, która 23 października będzie licytowana na antenie radiowej ,,Trójki’’ przy udziale Marka Niedźwieckiego. Ten wyjątkowy instrument  należał  wcześniej do Humphrey’a Lyttelton’a, słynnego angielskiego trębacza. Gdyby trąbka mogła mówić, opowiedziałaby z całą pewnością kawał historii polskiego jazzu, pamiętając jeszcze czasy Krzysztofa Komedy… Trąbka będzie czekała na godne ręce miłośnika muzyki, konesera lub firmy.

Aukcja

Dofinansowano ze środków:


Patroni honorowi:
Cecylia Ewa Stankiewicz - Prezes Zarządu Fundacji Polska Miedź,
Rafał Jurkowlaniec - Wojewoda Dolnośląski,
Marek Łapiński - Marszałek Województwa Dolnośląskiego,
Rafał Dutkiewicz - Prezydent Wrocławia,
Roman Brodniak - Poseł Na Sejm RP,
Ewa Drozd - Poseł Na Sejm RP,
Tomasz Smolarz - Poseł Na Sejm RP,

Patroni medialni:

Sponsorzy:Produkcja:          Współpraca:

 

Lipiec 2019
P W Ś C P S N
« paź    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031