XIII Międzynarodowy Festiwal Hałda Jazz Wałbrzych 2020 

14 listopada, godz. 17, Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia 

 

KOMEDA - KALENDARIUM ŻYCIA

Wernisaż wystawy autorstwa Andrzeja Rumianowskiego i Muzeum Jazzu w Warszawie, wykonana na podstawie materiałów z prywatnego archiwum Zofii Komedowej-Trzcińskiej. Wystawa prezentuje sylwetkę i najważniejsze wydarzenia z życia Krzysztofa Komedy, w formie fotograficzno-opisowej. Odwiedzający będą mogli prześledzić dzieciństwo artysty, lata młodości, czas zamieszkania w Wałbrzychu, okres studiów w Akademii Medycznej, pierwsze kompozycje jazzowe, festiwale, koncerty, ślub z Zofią, podróże, amerykańską karierę i okoliczności tragicznej śmierci. Wymienione są tu tytuły wszystkich filmów i płyt z muzyką Komedy, a także tytuły wszystkich książek, napisanych o nim.


O KOMEDZIE, ZOŚCE I INNYCH

Spotkanie z Tomaszem Lachem, pasierbem Krzysztofa Komedy i autorem książki "Kumpel. O Komedzie, Zośce i innych".

O autorze:
Tomasz Lach (ur. 1952) - malarz, fotografik i publicysta. Syn Zofii Komedowej, wychowywany od piątego roku życia również przez Krzysztofa Komedę. Tomasz Lach jest autorem książek: "Ostatni tacy przyjaciele. Komeda Hłasko Niziński", 2013 "Kumpel. O Komedzie, Zośce i innych", 2017 "Listy w sprawie Komedy" - "Jazz Forum" 4/2019 Redaktor literacki tekstu i współwydawca książki Zofia Komedowa "Nietakty. Mój czas, mój jazz", 2015


KOMEDA - PRZYSTANEK WAŁBRZYCH

Prezentacja mini-filmu dokumentalnego, wg scenariusza Marcina Kuleszo, przy współpracy Krzysztofa Witkowskiego.

O autorze:
Marcin Kuleszo to archeolog, regionalista, animator kultury, długoletni pracownik Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Obywatel Jazz.
Przed laty, ruszył tropem Krzysztofa Komedy po wałbrzyskich ścieżkach, i - na ile to było możliwe - zapełnił treścią "białą plamę" w powszechnej wiedzy Polaków o życiorysie artysty. W 2011 był inicjatorem akcji upamiętnienia Komedy w Wałbrzychu, poprzez zamieszczenie okolicznościowej tablicy na budynku przy ul. Słowackiego 23a. Autorką projektu tablicy jest Ilona Sapka.


MUZYCZNE OPOWIEŚCI O KOMEDZIE - PIOTR DAMASIEWICZ

Tego wieczoru odbędzie się również recital cenionego trębacza jazzowego, jednego z najbardziej wszechstronnych polskich jazzmanów, muzycznego wizjonera, indywidualisty, lidera formacji Power of the Horns i wielu innych projektów. Człowiek-orkiestra, czyli Piotr Damaś Damasiewicz. W swojej twórczości, Damaś odwołuje się do języka modalnego jazzu, free, europejskiej muzyki klasycznej, nowej europejskiej muzyki improwizowanej, sound art i improwizacji elektroakustycznej.
Program Piotra Damasiewicza na Festiwalu Hałda Jazz będzie obejmował tematy i kompozycje Krzysztofa Komedy. Trębacz skoncentruje się na filmowo-muzycznym dorobku pianisty. Recital przewidziany jest w przestrzeni, która podkreśli charakter nostalgii, dramatu i krajobrazowości, doskonale odzwierciedlających kunszt wybitnego kompozytora. Damasiewicz wejdzie w interakcję z przestrzenią i architekturą, by - poprzez pogłos - w pełni oddać wyjątkowy charakter specjalnie wyselekcjonowanych kompozycji. Pojawią się tematy "What Have You Done to Its Eyes?", "Sarah's Song", "Rosemary’s Baby", oraz motywy z filmu "Nóż w wodzie".


Ważne informacje:
Polityka prywatności


Śledź nas: