MUZYCZNE OPOWIEŚCI O KOMEDZIE

PIOTR DAMASIEWICZ

 

Piotr Damasiewicz

Piotr Damasiewicz

Damasiewicz to artysta, który nie idzie na kompromisy. Dlatego studiował aż w trzech akademiach muzycznych - wrocławskiej, bydgoskiej i katowickiej. Gdy zdrowie stanęło mu na drodze do gry na trąbce, chwycił za kontrabas, i w pół roku opanował materiał, który przewidziany był na cztery lata nauki. 
Jest przede wszystkim twórcą orkiestry Power of the Horns. To kultowa, międzynarodowa grupa, tworząca na pograniczu jazzu i muzyki współczesnej. Celem jest przywołanie ducha ludycznej muzyki afrykańskiej oraz pokazanie rdzennych inspiracji, w tym perkusyjnego groove’u.
Improwizująca, jazzowa orkiestra Power of the Horns powstała w 2007, a główną ideą, przyświecającą jej powstaniu, była potrzeba wspólnego muzykowania, i tym samym jednoczenia się muzyków z różnych zakątków ówczesnej sceny jazzowej.
POTH nawiązuje do najsłynniejszych i najbardziej wpływowych jazzowych big bandów, jak Sun Ra Orkiestra czy Art Ensemble of Chicago. O brzmieniu orkiestry stanowi suma brzmień jej członków - muzyków o wyrazistych osobowościach, pracujących często pod własnym szyldem, jak Dominik Wania, Maciej Obara, Samuel Hall czy sam Piotr Damasiewicz.
Z kolei, Piotr Damasiewicz Ethno Trio to etniczność, improwizacja, jazz, melodia, rdzenny feeling i groove, plus swobodna, naturalna ekspresja. Trio, będące zbiorem doświadczeń z muzycznych polsko-marokańsko-norweskich podróży, powstało w Norwegii. Surowy norweski klimat i intensywność współistnienia z unikatową przyrodą, pobudzały do energetycznego groove'u i ekspresji.
Projekt "Polish Jazz 1918-2018" wiąże się ze współpracą muzyków polskich i czeskich. Znany czeski muzyk, Petr Vrba, gra improwizacje w duetach z Piotrem Damasiewiczem i Matyldą Gerber.

Najnowszy projekt to Piotr Damasiewicz Viennese Connections. Muzykę kwartetu najlepiej opisać jako ekspresyjną, wolną, choć bardzo rytmiczną i melodyjną, czasami wręcz maniakalną, ale zawsze graną z pasją i pełnią miłości. Przywraca ona brzmienia jazzu lat 60 i 70 W maju 2019 materiał na album “Vienna Suite” został nagrany w renomowanym studiu Amann w Wiedniu. Płyta ukazuje się w 2020.
Obok własnych projektów, Damasiewicz współpracuje także z zagranicznymi grupami - portugalską Red Trio i holenderską Spinifex. oraz VeNN Circles i Escape Art Quintet. Jest członkiem międzynarodowych platform kreatywnych - Jazz Plays Europe, Take Five Europe i European Jazz Network.
Kurator cyklu "Melting Pot", w ramach którego spotykają się we Wrocławiu improwizatorzy z różnych dziedzin i krajów.
Autor muzyki do spektakli teatralnych, ścieżki dźwiękowej do filmu, oraz współkompozytor jazzowego hymnu europejskiego na 25-lecie European Jazz Network.
Występował podczas wszystkich najważniejszych festiwali jazzowych w Polsce i na świecie, grał z największymi gwiazdami.
Rok 2019 był dla Piotra Damasiewicza pełen okrągłych liczb. Muzyk postanowił przejść pielgrzymkę, liczącą 4 tys. kilometrów, drogą św. Jakuba. Zaczął w maju 2019, od przejścia granicznego z Ukrainą we wsi Korczowa, przemierzał dalej południe Polski, Niemcy, Francję, by zakończyć podróż w katedrze Santiago de Compostela, w Hiszpanii. Już sam pomysł przejścia takiej trasy wydaje się imponujący, ale jeśli dodać do tego, że misją trębacza było zagranie 100 solowych koncertów na trąbkę w 100 świątyniach różnych wyznań - to już przekracza wszelkie wyobrażenie.


Ważne informacje:
Polityka prywatności


Śledź nas: