XIV Międzynarodowy Festiwal Hałda Jazz Wałbrzych 2021 

13 sierpień 2021, godz. 20, Koncert KOMEDA REVISITED - SZYMON ŁUKOWSKI QUARTET

 

 

KOMEDA REVISITED
SZYMON ŁUKOWSKI QUARTET

Szymon Łukowski - saksofony, klarnet basowy
Michał Gozdek - fortepian
Wojtek Pulcyn - kontrabas
Sebastian Frankiewicz – perkusja

 

Program KOMEDA REVISITED to nowa propozycja grupy Szymon Łukowski Quartet prezentująca twórczość jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki jazzowej i filmowej.

Po udanym debiucie kwartetu z programem złożonym z autorskich kompozycji zatytułowanym „Short Sketches”, który został znakomicie przyjęty przez krytyków (m.in. światowej sławy recenzenta Adama Barucha), członkowie grupy postanowili przygotować program-hołd poświęcony twórczości genialnego Krzysztofa Komedy, na który składają się zarówno najpopularniejsze kompozycje takie jak Kattorna, Crazy Girl, Sleep Safe and Warm, Ballad for Berndt oraz te nieco mniej popularne takie jak Nighttime-Daytime Requiem, Etiuda baletowa nr. 3, Po Katastrofie czy Start (Le Départ).

Podobnie jak w przypadku poprzedniego albumu członkowie grupy postarali się o to, aby nadać kompozycjom Krzysztofa Komedy indywidualny rys muzyczny w nowych aranżacjach i aktualnie trwają przygotowania do zarejestrowania i wydania niniejszego materiału muzycznego na płycie.

Szymon Łukowski

Szymon Łukowski

Saksofonista, klarnecista, flecista, kompozytor, aranżer, bandleader urodzony 10.06.1986 roku w Bydgoszczy. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie klarnetu A. Dudzińskiego i Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie saksofonu w klasie M. Sikały. Laureat wielu nagród, m.in.: I miejsce w kategorii Solista na Blue Note Poznań Competition (2014), Nagroda dla najlepszego instrumentalisty XVI Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych I Bluesowych Gdyńskiego Sax Clubu (2013), dla najlepszego Instrumentalisty XIII Festiwalu Big Bandów w Nowym Tomyślu (2008) oraz II nagrody na Student Jazz Festival w Bydgoszczy z grupą Walking Quartet (2009).

Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011) oraz dwukrotnie Stypendium Artystycznego Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2013, 2015).

Swobodnie porusza się w rozmaitych stylistykach muzycznych, od jazzu, przez muzykę fusion, latin i eksperymentalną, najwięcej uwagi poświęcając współczesnej muzyce jazzowej w różnych odsłonach. Aktualnie współtworzy grupy: Szymon Łukowski Quintet, Piotr Lemańczyk Quartet, Michał Gozdek Quintet, LNSD Quartet oraz Jan Konop Big Band.

Występował u boku takich wykonawców jak Jerzy Małek, Cezary Paciorek, Jan Smoczyński, Maciej Sikała, Marcin Gawdzis, Przemek Dyakowski, Krystyna Stańko, Piotr Lemańczyk, Zbigniew i Jacek Namysłowscy, Ilona Damięcka, Adam Żuchowski, Tomasz Sowiński, Jan Freicher, Dominik Wania, Paweł Dobrowolski oraz Tyler Hornby.

Koncertował również poza granicami kraju – w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Grecji oraz Francji.

Wojciech Pulcyn

Wojciech Pulcyn

Kontrabasista, absolwent Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina na wydziale jazzowym, oraz Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie ,w klasie prof. Zbigniewa Wegehaupta. W 1995 z zespołem Joint Venture (M. Tokaj, Ł. Żyta, M. Gawdzis) zdobył I nagrodę, wyróżnienie indywidualne, oraz wyróżnienie za kompozycję na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Jazzowych Jazz Juniors w Krakowie.

Z tym samym zespołem w 1997 roku zdobył I nagrodę na Konkursie Standardów Jazzowych w Siedlcach, oraz wyróżnienie na konkursie Zespołów Jazzowych w Hoeilaart (Belgia).

W 1998 z Triem Marcina Maseckiego zdobył I nagrodę na Konkursie Standardów Jazzowych w Siedlcach, trzecie miejsce na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Jazzowych Jazz Juniors w Krakowie, oraz otrzymał wyróżnienie na Konkursie Zespołów Jazzowych Sarteano (Włochy). W 1999 z własnym zespołem New Orchestra zdobył III miejsce na Konkursie Zespołów Jazzowych Jazz Juniors w Krakowie.

Skomponował muzykę do spektakli: „Transatlantyk" Witolda Gombrowicza w wykonaniu Teatru Montownia, oraz „Krzywa wieża” Nadieżdy Ptushkiny w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej (Teatr na Woli). Był współautorem opracowania muzycznego do przedstawienia Magdaleny Warzechy „ Halo? Kabaret?”. Jako muzyk brał udział w spektaklach w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego „Nowe Bloomusalem” J. Joyce’a, „Wesele” St. Wyspiańskiego (Teatr Narodowy w Warszawie). Od roku 2000- 2018 członek kadry Międzynarodowych Warsztatow Jazzowych w Puławach.

Współpracował m. in. z Piotrem Baronem, Ewą Bem, R. Borowskim, Imerem Demirerem, Wojtkiem Karolakiem, Pawłem Kaczmarczykiem ”Audiofeling Band”, zespolem ”Kapela ze wsi Warszawa”, Erykiem Kulmem - ”Quintessence”, Sławomirem Kulpowiczem, zespolem 'Lutari', Kevinem Mahoganym, Henrykiem Majewskim, Robertem Majewskim, Marcinem Maseckim, Januszem Muniakiem, Maciejem Sikałą, Januszem Skowronem, Wojtkiem Staroniewiczem, Jarkiem Śmietaną, Tony Lakatosem, Michałem Urbaniakiem, Janem ”Ptaszynem” Wróblewskim, Monty Watersem, Aga Zaryan.

Michał Gozdek

Michał Gozdek

Absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Student fortepianu jazzowego początkowo w klasie B. Hołowni, następnie w klasie A. Żółkosia.

W roku akademickim 2006/2007 był stypendystą Europejskiego Programu Wymiany Studentów ERASMUS na uniwersytecie La Miraille w Tuluzie, gdzie miał okazję czynnie uczestniczyć w warsztatach jazzowych prowadzonych przez wybitnego amerykańskiego saksofonistę W. Witta. Koncertował w kraju i za granicą, m.in. we Francji, Szwajcarii, Belgii i Niemczech. Na stałe współpracuje z saksofonistą Sz. Łukowskim oraz grupą Around Jazz Quintet.

Sebastian Frankiewicz

Sebastian Frankiewicz

Perkusista. Jest absolwentem Wydziału Jazzu katowickiej Akademii Muzycznej. Laureat wielu konkursów muzycznych. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Występował na festiwalach jazzowych od Pekinu po Santiago de Chile. W 2012 roku trio Nowicki/Święs/Frankiewicz, zostało nominowane do nagrody Fryderyk za debiutancką płytę Pathfinder. Od 2016 roku jest wykładowcą w klasie perkusji jazzowej na Uniwersytecie Rzeszowskim.

 

Patronat honorowy:
Pan Roman Szełemej Prezydent Wałbrzycha oraz Pan Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Festiwal Finansują:
Gmina Wałbrzych, Samorząd Województwa Dolnośląskiego, Fundacja Promocji Muzyki i Terapii Green.

Organizatorem festiwalu są:
Fundacja Promocji Muzyki i Terapii Green oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Województwa Dolnośląskiego

Współorganizatorem festiwalu są:
Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu oraz Wałbrzyski Ośrodek Kultury.

Partner Festiwalu:
Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu.

  

Wstęp wolny.
Liczba miejsc jest ograniczona,
prosimy i awizację na adres: sekretariat@starakopalnia.pl


Ważne informacje:
Polityka prywatności


Śledź nas: