
OPOWIEŚĆ O ŻYCIU I TWÓRCZOŚCI KRZYSZTOFA KOMEDY


“Nim wstanie dzień” to spektakl teatralny dedykowany pamięci Krzysztofa Komedy. Opowiada o życiu, karierze, jak również tragicznym wypadku − bezpośredniej przyczynie śmierci jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów oraz pianistów jazzowych XX wieku.
To pierwsza w Polsce interdyscyplinarna produkcja integrująca grę aktorską, muzykę w wykonaniu kwartetu jazzowego oraz wizualizacje, tworząc niejednoznaczny i tajemniczy obraz artysty. Krzysztof Komeda, przez wielu uchodzący za człowieka milczącego i zamkniętego w sobie, zaprasza widza do intymnej wyprawy w głąb prywatnego świata osobistych rekonstrukcji zdarzeń, wspomnień i przeżyć, które ukształtowały jego wrażliwość oraz muzyczną wyobraźnię.
W pierwotnym założeniu idea spektaklu zakładała jedynie popularyzację postaci Krzysztofa Trzcińskiego Komedy, jako mieszkańca Wałbrzycha (rezydował tam w latach 1946 -1947 wraz z rodzicami oraz siostrą Ireną).
Premiera inscenizacji odbyła się na scenie Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego 29 listopada 2020 roku w Wałbrzychu. Z uwagi na obiektywne okoliczności przyjęła formę streamingu online. Po udanym przedstawieniu Krzysztof Witkowski − twórca sztuki postanowił rozbudować pierworys, odejść od formuły referującej i stworzyć autorskie dzieło teatralne, będące połączeniem zróżnicowanych oraz oryginalnych działań twórczych zaproszonych do udziału w projekcie artystów.
To rozbudowane ponadgodzinne widowisko integrujące koncert jazzowy z animowanym obrazem, w połączeniu z monodramem biegłej gry aktorskiej Michała Koseli zapewnia publiczności wiele emocji w doświadczaniu życia Krzysztofa Komedy od jego narodzin, aż po tragiczny wypadek. Spektakl bazując na dokumencie i literackiej fikcji przywołuje postać awangardowego kompozytora, zyskując na jego edukacyjnym i kulturotwórczym wymiarze. Środek ciężkości opisywanej przez muzyka rzeczywistości związanej z tragicznym przeżyciem jest również próbą zażegnania sporów dotyczących radykalnych opisów okoliczności śmierci artysty w ogólnodostępnych publikacjach. W kontekście całej historii to swoiste przekształcenie oraz próba przyjrzenia się jego relacjom z bliskimi.